ketvirtadienis, rugsėjo 25, 2008

Apie sąžiningą prekybą

Iš "Tiesos Draugas Extra Nr.45":
Kiekvienas iš mūsų, laikantis save krikščioniu, tikriausiai svajoja apie didelius darbus Dievo garbei. Tačiau čia aš norėčiau atkreipti dėmesį i mažus darbelius, kuriuose gali dalyvauti visi iš mūsų ir kurie visiškai netrukdo dideliems darbams. Tikriausiai tik nedaugelis eidami į parduotuvę susimąstome, kad pirkdami tam tikrus produktus galime tuo pačiu metu įnešti savo mažą indėlį į trečiojo pasaulio šalių socialinių problemų sprendimą. Tad noriu atkreipti dėmesį į FAIRTRADE ženklu pažymėtą produkciją, kurią jau galima nusipirkti, pavyzdžiui, kai kuriose „Maksimos“, „Iki“ ir „Rimi“ parduotuvėse.

Sąžiningos prekybos (angl. Fairtrade) ženklu ženklinama trečiųjų pasaulio šalių produkcija (pvz., kava, arbata, prieskoniai, kakava, šokoladas, vaisiai, ryžiai, vanilė). Jo tikslas – išskirti produktus, kuriuos gaminant buvo atsižvelgta į trečiojo pasaulio šalių socialines problemas. Todėl visų pirma jis reiškia, kad trečiojo pasaulio šalių gamintojai gavo padorų atlygį už pagamintą produkciją.
Tačiau „Sąžiningos prekybos“ ženklas reiškia kur kas daugiau nei sąžiningą kainą! Tai:

    saugios darbo sąlygos ir normalus atlygis; darbui neišnaudojami vaikai; tiesioginė prekyba, vengiant tarpininkų ir tuo pačiu kainų kėlimo; demokratinė struktūra (plantacijų savininkai ir darbuotojai turi vienodą teisę lemti bendrus svarbius sprendimus); bendruomenės vystymasis (gaunamos premijos skiriamos socialinėms, ekonominėms programoms, mokymams); aplinkos apsauga (nenaudojamos pavojingos cheminės medžiagos, GMO, saugoma ekosistema...).
Teigiama, kad jeigu, pvz., bendrovė „Nestle” pradėtų prekiauti kava, atitinkančia sąžiningos prekybos standartus, tai toks žingsnis turėtų didesnį teigiamą poveikį eksportuojančioms skurdžioms šalims nei bet kokia oficiali pagalbos programa.
Vartotojiška vakarų visuomenė didžia dalimi yra kalta, kad Afrikoje, Azijoje, Pietų Amerikoje yra skurstančių, išgyvenančių nepriteklių. (Informacija paimta iš http://www.bef.lt/naujiena.php?id=1214656136).
Mes, būdami krikščionys, taip pat turėtume prisiminti, kad Dievas yra visų žmonių Dievas, o trečiojo pasaulio žmonės yra tokie pat mūsų broliai ir seserys, jeigu ne Kristuje tai bent jau Adome, todėl jausdami atsakomybę už jų skurdą galime prisidėti prie jų socialinių problemų sprendimo, bent jau pagal galimybes Lietuvos parduotuvėse ieškodami ir pirkdami sąžininga prekyba grįstą produkciją. Lietuvoje šia linkme tik dabar pradėti žengti pirmieji žingsniai, tokių produktų gauti sunku, tad būtų gerai pasidalinti informacija apie konkrečius prekybos taškus, kur jie prieinami (prašome informaciją siųsti „Tiesos Draugui Ekstra“), o taip pat ir teirautis parduotuvėse, rašyti, prašyti ir kitaip „spausti“ mūsų prekybininkus, kad tokios galimybės atsirastų. Būtent taip „sąžiningos prekybos“ asortimentas išplito tokiose šalyse kaip, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė – bažnyčios ir atskiri bendruomenių nariai nuolat klausinėdavo tokių produktų, prekiaudavo jomis patys savo patalpose (ne pelno siekdami), ir prekybos centrams teko sukrusti. Norėtųsi viltis, kad „sąžiningos prekybos“ iniciatyvos palaikymas mūsų krašte galėtų būti dalis mūsų liudijimo apie tikėjimą Dievu, kuris iš mūsų tikisi teisingumo ir kuriam rūpi našlė bei vargdienis (žr. visą Bibliją; konkretus pavyzdys – Michėjo 6 skyrius).
Aleksandras Kostinas, Lina Andronovienė

Komentarų nėra: